Čo je to riadiaca jednotka

Tak ako je vaše telo riadené hlavou, alebo váš počítač mikroprocesorom, je aj motor vášho auta ovládaný riadiacou jednotkou. Riadiaca jednotka motora (ECU – Engine Central Unit) je malý počítač ktorý riadi chod motora vášho auta.

Dnešné moderné vozidlá obsahujú stovky elektronických zariadení a kilometre káblových zväzkov, nad ktorými bdejú riadiace jednotky plné digitálnej techniky.

Táto jednotka má svoje srdce – elektronický čip („chip“ alebo mikroprocesor). Ten obsahuje pamäť, dáta a program (softver), pomocou ktorých v reálnom čase spracováva a vyhodnocuje množstvo signálov z motora.

Na základe týchto údajov riadi všetky základné funkcie motora. Vstrekovanie paliva, nastavenie zapaľovania, reguláciu otáčok, reguláciu plniaceho tlaku, lambda reguláciu alebo kontrolu emisií.

Opravy riadiacej jednotky

Poskytujeme služby v oblasti opráv riadiacich jednotiek motorov. Prehrávanie z jednej riadiacej jednotky do inej v prípade, ak je riadiaca jednotka poškodená v dôsledku nehody, fyzického poškodenia jednotky alebo po poškodení vplyvom skratu.

Vďaka špičkovému vybaveniu sme schopní bezpečne prehrať nielen dáta imobilizéru a zabezpečenia vozidla, ale taktiež kompletný softvér pre riadenie motora. Nie je potom nutné zháňať jednotku cez dané číslo riadiacej jednotky, ale iba typovo zhodnú verziu, ktorú ako použitú zoženiete oveľa jednoduchšie.

Klonovanie riadiacich jednotiek

Klonovaním sa vo všeobecnosti označuje proces vytvárania kópie z originálu tak, aby kópia mala presne rovnaké sotvérové parametre ako originál.

Ide vlastne o prispôsobovanie riadiacich jednotiek k vozidlu a k jeho jednotlivým výbavám. Pre správnu funkciu systémov vášho vozidla je totiž potrebné správne prispôsobenie riadiacich jednotiek. Klonovanie vám umožní korektné prispôsobenie riadiacej jednotky na mieru k jednotlivým systémom a funkciám vášho auta.

Mnohokrát dokážeme zachrániť údaje aj z extrémne poškodených riadiacich jednotiek a vytvoriť korektný klon za pomoci či už novej alebo náhradnej používanej jednotky.

Kódovanie riadiacej jednotky

Ide vlastne o prispôsobovanie riadiacich jednotiek k vozidlu a k jeho jednotlivým výbavám. Pre správnu funkciu systémov vášho vozidla je totiž potrebné správne nakódovanie riadiacich jednotiek. Kódovanie umožní korektné prispôsobenie a doladenie riadiacej jednotky na mieru k jednotlivým systémom a funkciám vášho auta.

Je to proces, ktorým sa do riadiacej jednotky vkladá päťmiestny kód slúžiaci na konfiguráciu a nastavenie riadiacej jednotky. Napríklad pri riadiacej jednotke motora sa takýmto spôsobom dá rozlíšiť a nastaviť, či bude riadiaca jednotka použitá vo vozidle s automatickou alebo manuálnou prevodovkou, či bude inštalované ABS, klimatizácia a podobne. Tieto „kódy“ pre nastavenie riadiacich jednotiek sa zostavujú podľa príručky alebo manuálu pre daný systém.

Možnosti opravy riadiacej jednotky ECU

–vykódovanie chybových kódov z ECU aj keď svieti check motora napríklad pri chybe ktorý ani diagnostika nepozná

– softwarové odstránenie EGR ventilov, DPF filtrov pevných častíc /viac sa dočítate v záložke chiptuning/

– vymazanie crash dát v riadiacej jednotke airbagu a to bez nutnosti vymieňať drahú riadiacu jednotku

– odblokovanie a oprava autorádií a nájdenie jeho kódu

– preloženie multimediálneho systému do češtiny alebo slovenčiny

– nové mapy do navigácii

– úprava ochrany components

Ďalšie možné opravy, kódovanie a programovanie

– deaktivácia imobilizéru

– opravy riadiacich jednotiek (osobné, nákladné, …)

– opravy prístrojových dosiek (tachometre)

– opravy podvolantových jednotiek Audi

– opravy riadiacich jednotiek ABS (ESP)

– opravy autorádií / navigácií

– oprava teplých a studených štartov

– mazanie Crash data (reaktivácia RJ airbagov po nehode)

– odblokovanie autorádia / navigácie

– odblokovanie autorádia / navigácie

– softvérová deaktivácia vírivých klapiek

– deaktivácia systému ŠTART-STOP

– aktualizácia firmvéru Gateway (VAG – problém s nadmerným vybíjaním batérie)

– aktualizácia máp

– odblokovanie obrazu za jazdy